Mam spłacać cudzy dług? - Boże Finanse

Finanse są

 • proste
 • potrzebne
 • Boże
 • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

poniedziałek, 27 maja 2019

Mam spłacać cudzy dług?Z tematem długów ściśle związane jest pojęcie poręczenia (żyrowania pożyczki).

Cóż to takiego?

Zgodnie z art. 876 §1 Kodeksu Cywilnego „Poręczyciel przez umowę poręczenia zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał”.

I dalej w art. 881 §1 czytamy, że: „W braku odmiennego zastrzeżenia poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny”.

Co to oznacza w praktyce?

A no nic innego jak wzięcie na siebie odpowiedzialności za dług kogoś komu dług poręczyliśmy. Wierzyciel będzie dochodził spłaty zadłużenia od tego poręczyciela, od którego łatwiej będzie mu ściągnąć należność. Jest to więc równoznaczne z potencjalnym wejściem w zadłużenie.

Mamy tu do czynienia z wysokim ryzykiem poniesienia straty przez poręczyciela! Dzieje się tak dlatego, iż profesjonalny analityk kredytowy analizując wniosek kredytowy stwierdził, iż nie może udzielić kredytu osobie wnioskującej o niego póki osoba ta nie znajdzie kogoś kto zagwarantuje jego spłatę. Kredytobiorca ten jest więc dla instytucji kredytowej czy banku niewiarygodnym kredytobiorcom. Gdy ktoś prosi nas o poręczenie kredytu powinna się nam zapalić czerwona lampka.

Co gorsza, poręczyciel odpowiada przed wierzycielem całym swoim majątkiem, a takie zobowiązanie trwa do czasu, aż kredytobiorca ureguluje należność. Poręczenie kredytu należy więc traktować jak swój własny dług. Czy stać Cię na to?

W Piśmie Świętym możemy odczytać jednoznaczne stanowisko:

„Niemądry jest ten, kto daję porękę i kto przysięgą ręczy za bliźniego (Ks. Przypowieści Salomona 17,18)”.

Niestety, jak widać to w banku w dziale wierzytelności, niejednokrotnie ludzie znajdują się w bardzo nieciekawej sytuacji finansowej, bo zgodzili się na poręczenie kredytu „po znajomości”, np. znajomemu czy sąsiadowi na znaczną kwotę pieniędzy. Gdy właściwy dłużnik przestał spłacać kredyt, to od poręczyciela zaczęto żądać spłaty…. Nietrudno się domyśleć jak trudna jest to sytuacja dla osoby, która chciała tylko wyświadczyć przysługę… Niewielu poręczycieli jest też przygotowanych na spłacanie nieswojego długu.

Zarówno dłużnik jak i poręczyciel może z tego powodu popaść w niewolę!

Przestrzega przed tym Pismo Święte:

„Ręczenie zgubiło wielu uczciwych i wstrząsnęło nim jak morska fala. Ludzi możnych wypędziło z kraju, tak, że zabłądzili między obce narody (Syr 29,17-18)”.

I tak w rzeczywistości wielu dłużników ucieka za granicę by utrudnić wierzycielom ściąganie długów.

Co jeśli już poręczyłeś jakiś dług? Odpowiedź znajdziemy w Księdze Przysłów 6,1-5:
„Gdy za bliźniego ręczyłeś, mój synu, gdy za obcego ręką świadczyłeś – słowami swych ust się związałeś, mową warg własnych jesteś schwytany. Uwolnij się, uczyń to, synu, boś dostał się w ręce bliźniego: idź, biegnij i na bliźniego nalegaj; oczom swym zamknąć się nie daj, powiekom nie dozwól odpocząć; jak gazela wyrwij się z ręki, jak ptaszek z potrzasku ptasznika”.

Z poręczenia kredytu możemy się wycofać tak długo, jak długo wszystko jest w porządku. Nie jest to łatwe, ale w uzasadnionych przypadkach możliwe. Bank zażąda od kredytobiorcy dodatkowych zabezpieczeń i gdy je dostanie, zwolni poręczyciela. Obyśmy więc zdążyli nim będzie za późno!

Zachęcam więc by mądrze podejmować decyzje i nigdy nie udzielać poręki!

Warto również uczyć tego sposobu myślenia swoje dzieci 😉 Rodzice bardzo często poręczają kredyt, np. na pierwszy samochód swoich dzieci. Może warto tego nie robić by wyrobić w nich świadomość istotności udzielania poręki, a także zniechęcać do zaciągania długów. Zamiast tego niezmiernie ważne jest uczenie planowania, oszczędzania i mądrego wydawania pieniędzy! To z pewnością zaprocentuje w ich dorosłym życiu!

Uwaga! Dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladowanie postępowania rodziców! Jakim jesteś przykładem dla swojej pociechy?

Tymczasem:
- podejmuj mądrze decyzje finansowe,
- wyważ swoją rzeczywistą sytuację finansową przed podjęciem zobowiązania dłużnego,
- nigdy nie podpisuj dokumentów dotyczących zaciągania jakiegoś długu nie rozumiejąc na jakie zobowiązanie się zgadzasz,
- nie podejmuj się żyrowania długu znajomego/ sąsiada/ członka rodziny nie będąc w stanie spłacić tego długu (niespodziewanie dla Ciebie może on stać się Twoim długiem!).

„Nie bądź z tych, co dają porękę, co ręczą za [cudze] długi. Jeżeli nie masz czym zapłacić, po co mają łóżko zabrać spod ciebie? (Prz 22, 26-27)”.


Duchu Święty, przyjdź do mnie z darem mądrości bym nie ulegał presji chwili i naciskom innych ludzi. Naucz mnie pokory i otwórz moje oczy bym potrafił dostrzec prawdę i miał siłę za nią iść dla dobrego mojego i moich najbliższych. Amen

18 komentarzy:

 1. Zgadzam się z częścią wpisu. Także miałabym opory przed zostaniem żyrantem(poręczycielem), szczególnie, że takie pożyczki dostępne są raczej w instytucjach pozabankowych, najczęściej na dość duży procent. Nie wiem jak bym się zachowała gdyby takiego kredytu potrzebowała naprawdę bliska mi osoba(mąż, dziecko, mama). W takich sytuacjach raczej się pomaga najbliższym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak! Trzeba sobie pomagać.🙂 Konieczne jest jednak bycie świadomym☝️tego w jakiej sytuacji się stawiamy by odpowiednio się do tego przygotować 🙂

   Usuń
 2. Sytuacja ciężka, rodzinie czy bliskiemu znajomemu często ciężko odmówić, a jak potem pojawia się problem ze spłatą u tej osoby to niestety trzeba ponosić konsekwencje tego poręczenia. Są na szczęście pożyczki które jego nie wymagają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tego typu sytuacje wymagają przemyślenia. Warto pomagać, ale w takich sytuacjach trzeba to robić z głową.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coraz więcej firm oferuje pożyczki niewymagające poręczycieli, co znacznie ułatwia sytuację pożyczkobiorców, ale też zmniejsza liczbę osób zmuszonych do spłacania cudzych długów. Pożyczkę lepiej brać będąc w dość stabilnej sytuacji finansowej, to pomoże uniknąć problemów z jej spłatą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli jest się żyrantem to niestety jest konieczność spłaty kredytu, jeśli osoba zaciągająca kredyt nie płaci i ma z tym kłopoty. Trzeba o tym pamiętać podpisując komuś takie kredyty, bo można narobić sobie naprawdę dużych problemów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Najgorsze jest to, że niestety takie sytuacje się zdarzają więc moim zdaniem musimy mieć na uwadze to co podpisujemy. Dlatego jestem zdania, że to od nas zależy i my musimy uważać bo takie akcje niestety mogą zaważyć na naszej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasem w życiu zdarzają się różne sytuacje, których nie da się uniknąć. Warto wiedzieć, co wtedy należy zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Może warto pomyśleć tu o poradach prawnych? Trzeba się dobrze na to przygotować.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo slaba sprawa spłacać długi kogoś..
  https://ethereum1.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym polecić firmę https://www.crowe.com/pl/services/audyt/badanie-sprawozdan-finansowych oni pomagają w sprawach finansowych prawnych czy podatkowych. Skonstruuj się z nimi oni na pewno pomogą. Ja z nimi współpracowałam i naprawdę jestem zadowolona. Koniecznie zajrzyjcie na stron tam macie dokładne informację.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nikt nie chciałby spłacać za kogoś długi. Niestety takie sytuacje się zdarzają.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja to w ogóle uważam, że jeśli podpisujemy taką pożyczkę trzeba być w 100% przekonanym, że jest to dobra opcja, bo nawet jedną małą pożyczką można zrobić sobie kłopoty i równocześnie długi. Cały czas trzeba mieć w głowie to, że pieniądze trzeba zwrócić.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jednym z lepszych przykładów pożyczki z poręczycielem jest Rapida Money - bez gwaranta ani rusz. Bo są sytuacje, w których człowiek może wpaść w problemy i zepsuć swoją historię kredytową, ale w rzeczywistości będzie spłacać poprawnie pożyczkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jest to paradoks ale niektóre banki to narzucają chociaż zależy to od umowy

  OdpowiedzUsuń
 15. Z miłą chęcią tutaj zaglądam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Natomiast jeśli będziecie na etapie poszukiwań dobrej firmy, która udzieli Wam pożyczki, czy chwilówki na dobrych i jasnych warunkach to polecam wcześniej sprawdzić portal https://keszker.pl/ na którym znajdziecie konkretne informacje i też porównacie sobie najlepsze oferty topowych firm. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Post Top Ad