Sposoby na oszczędności - Boże Finanse

Finanse są

 • proste
 • potrzebne
 • Boże
 • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

niedziela, 7 października 2018

Sposoby na oszczędnościGdy spotkają nas w życiu jakieś trudności finansowe i nie będziemy mogli już swobodnie spłacać swoich zobowiązań to potrzeba nam działać by „stanąć na nogi”. Najlepiej zacząć od modlitwy i oddania się pod opiekę Jezusowi i Maryi, której możemy przecież zawierzyć konkretne trudności finansowe. Więcej o tym pod linkiem http://bozefinanse.blogspot.com/2017/06/zawierzenie-niepokalanemu-sercu-maryi.html. W naszym działaniu mamy do wyboru dwa wyjścia: zwiększenie przychodów (który jest polecanym kierunkiem) lub też ograniczenie naszych wydatków, o czym chciałabym właśnie napisać. 😊 Te sposoby na oszczędności możemy również stosować gdy chcemy bardziej rozważnie podchodzić do wydatkowania pieniędzy. Bogactwo ofert na rynku powoduje, że niektóre są mniej a inne bardziej opłacalne w konsekwencji czego kupując coś zbyt pochopnie lub nie zadając sobie trudu zbadania dostępnych ofert na rynku możemy nad zwyczajniej na świecie przepłacić! A po co przepłacać za coś co nie jest tego warte lub do czego nie przywiązujemy dużej wagi? Te zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć np. na zakup lepszej jakości sprzętu z którego autentycznie będziemy się cieszyć! 😊 A teraz krótko na temat, kilka obszarów na których możemy najszybciej zaoszczędzić przy niewielkim wysiłku:

1.       Rzuć palenie!
Pomyślałeś kiedyś, że te spalone papierosy to po prostu spalone Twoje zarobione pieniądze? …
2.       Na zakupy chodź z listą
Lista pomoże Ci zakupić za jednym razem wszystkie potrzebne produkty i uchroni od sięgania po rzeczy, które i tak są na stanie lub są niepotrzebne.
3.       Na zakupy wychodź najedzonym
Uczucie głodu na zakupach będzie powodował, że kupisz za dużo produktów, bo chciałbyś „zjeść wszystko”, żeby tylko zaspokoić głód. Potem okazuje się jednak, że głód zaspokoiłeś dosyć szybko a  całą resztę, którą miałeś zjeść będziesz musiał jakoś zagospodarować.
4.       Kupuj większe opakowania za niższą cenę
Sprawdza się głównie w kilkuosobowych rodzinach, kiedy większe opakowanie zostanie wykorzystane wystarczająco szybko.
5.       Zaopatruj się na wyprzedażach i promocjach
Można wówczas kupić dużo więcej za określoną kwotę, zyskując coś wartościowego i dobrego jakościowo. Bardzo przydaje się niewielki fundusz stworzony na okresy największych przecen byśmy tak mocno nie odczuwali większych zakupów w bieżącym miesiącu.
6.       Sprawdzaj jakość, cenę, datę przydatności
Lepiej kupować nawet nieco droższe produkty, ale lepsze jakościowo by były trwalsze i dłużej nam służyły.
7.       Korzystaj z ekonomicznych samochodów
To pozwoli ograniczyć koszty utrzymania pojazdu.
8.       Obniż zużycie gazu, prądu, wody
Warto jednak gasić światło po wyjściu z pomieszczenia czy zakręcać kran gdy zaczynamy układać naczynia na suszarce…
9.       Rzadziej jadaj poza domem
Obiady kupowane każdego dnia w pracy kumulują się w sporą sumę pieniędzy. Może lepiej (i zdrowiej) będzie przyrządzać posiłki w domu na kilka dni do przodu?
10.   Jadąc w dłuższą trasę zabierz ze sobą swój prowiant (jedzenie, kawę, herbatę)
Nie będziesz musiał zaopatrywać się na stacjach paliw.
11.   Nie marnuj jedzenia!
Ile jedzenia musiałeś ostatnio wyrzucić, bo się przeterminowało zanim zdążyłeś je zużyć? Zakupy z przemyślaną listą w ręku będą tu nieocenioną pomocą.
12.   Gotuj w domu
Przyrządzanie posiłków w domu z pewnością wyniesie dużo taniej niż każdorazowe kupowanie ich. Wspólne gotowanie to też okazja do budowania dobrych relacji. 😊
13.   Gotuj na kilka dni do przodu (2-3 dni)
To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas przy zachowaniu świeżości przygotowanych potraw.
14.   Proś o pomoc rodzinę, sąsiadów, znajomych
Czasem wzywanie fachowca przy każdej usterce nie jest potrzebne.
15.   Stosuj tanie i szybkie przepisy kulinarne
Przyrządzanie wykwintnych dań trochę więcej kosztuje. Jeśli chcemy zaoszczędzić powinniśmy je ograniczyć …
16.   Negocjuj w sklepie
Kiedyś sądziłam, iż tylko na bazarku mogę się targować. Okazało się jednak, że w sklepie również mogę z powodzeniem negocjować cenę z kierownikiem, a czasem również sprzedawcą.
17.   Gdy płacisz gotówką zamiast kupować na raty, zapytaj o możliwość obniżenia ceny.
Często sprzęt AGD wystawiony do sprzedaży z możliwością zakupu w niskich ratach będzie miał niższą cenę przy płatności z góry gotówką za całość.
18.   Wyłączaj z prądu ładowarki, komputery.
Sprzęt podłączony do gniazdka, nawet gdy jest wyłączony, pobiera prąd.
19.   Używaj oświetlenia LED-owego
Nie od dziś wiadomo, że warto stosować żarówki energooszczędne.
20.   Do czyszczenia zabrudzeń stosuj ocet, sodę szare mydło, kwasek cytrynowy
Nie trzeba od razu sięgać po kosztowne preparaty, kiedy domowymi sposobami możemy poradzić sobie równie skutecznie.
21.   Nie kupuj pod wpływem chwili
Warto przemyśleć czy daną rzecz mieliśmy w planach zakupić i czy jest nam naprawdę potrzebna w danej chwili. Zamiast tych rzeczy, które leżą w szafie z metką przez długi czas, moglibyśmy kupić coś innego.
22.   Sprzedaj niepotrzebne rzeczy
Obecnie powstało sporo grup czy stron w Internecie, na których możemy wystawić niepotrzebną nam już rzecz.
23.   Dbaj o higienę zębów
Tańsza i bardziej korzystna dla zdrowia jest profilaktyka niż leczenie.
24.   Kupuj wcześniej bilety przez Internet
Gdy wcześniej zaplanujesz jakiś wyjazd możesz liczyć na niższą cenę, z wyjątkiem ofert Las Minute.:-)
25.   Wakacje spędzaj poza sezonem
Zyskasz w ten sposób nie tylko niższe ceny, ale również więcej spokoju 😊
26.   Płać rachunki w terminie
Wezwania do zapłaty i rosnące odsetki mogą być kosztowne i przysporzyć kłopotów.
27.   Zachowuj karty gwarancyjne i paragony
Będzie to podstawa do wymiany, zwrotu lub naprawy wadliwego sprzętu.
28.   Korzystaj z rzeczy na miarę swoich potrzeb
Często zbyt duże mieszkanie lub luksusowy samochód będzie jedynie generował duże koszty. Trzeba zadać sobie uczciwe pytanie – czy naprawdę jest nam to niezbędne?

Tych punktów zapewne można by znaleźć jeszcze więcej. Warto jednak czasem wziąć nasz portfel pod lupę i sprawdzić czy nasze nieprzemyślane zakupy i przepłacone drobne wydatki nie są przyczyną złego stanu naszego domowego budżetu.

„Strzeżcie się drobnych wydatków, mała dziurka bywa często przyczyną zatonięcia wielkiego statku.”
 Beniamin Franklin

10 komentarzy:

 1. Znakomite porady i zgadzam się z nimi w 100%. Najważniejsza kwestia oszczędzania to musimy chcieć bo jeżeli nie chcemy to nie wiadomo jakbyśmy się starali to będziemy wydawać więcej i szukać dodatkowych zastrzyków gotówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się 😊 Najważniejsze to chcieć się zmienić! Być codziennie lepszym! 😁

   Usuń
 2. Jest bardzo dużo sposobów na oszczędzanie więc myślę, że tutaj wiele zależy od nas samych. W końcu jeśli mamy silną wolę to jesteśmy w stanie na pewno sporo oszczędzić. Wtedy z takim podejściem z pewnością uda nam się coś odłożyć na czarną godzinę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oszczędzać można na wiele sposobów i zgadzam się, że najważniejsze jest odpowiednie podejście do tego tematu. Tak naprawdę wystarczy zacząć od najprostszych rzeczy takich jak zakręcanie wody odpowiednio mocno czy też oszczędność na jedzeniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiesić na lodówce najlepiej taką listę i i się jej trzymać. Myślę że szybko uda się zauważyć pierwsze odłożone pieniądze. A jeśli oszczędności za mało to na http://gotowkowcy.pl/ znajdziecie porady jak pozyskać dodatkowe fundusze na wymarzone cele.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cenne rady, co do brania sprzętów na raty to ja jednak polecam korzystać tylko z ofert gdzie są dostępne w ofercie bez dodatkowych kosztów. Można tak często w sklepach znaleźć właśnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne porady, na pewno je u siebie zastosuję!

  OdpowiedzUsuń
 7. Negocjacja cen w sklepach? hm ciekawa jestem czego może dotyczyć. Na pewno w marketach i sklepach sieciówkowych na nic takiego nie można liczyć. Chyba że sklepy prywatne gdzie właściciel sam sobie ustala ceny.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja przede wszystkim decydując się na używanie kantoru internetowego https://cinkciarz.pl/wymiana-walut/kursy-walut-cinkciarz-pl również oszczędzam. Po prostu dosatję tak dobre kursy wymiany walut, że mam na tym oszczędność. W innym przypadku w bankach czy innych kantorach nie uzyskałabym takiego kursu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie na pewno sporymi oszczędnościami jest to, że używam płatności online https://pracabezszefa.pl/platnosci-online-dla-e-commerce praktycznie wszędzie gdzie tylko jest okazja. Oczywiście najczęściej można spotkać je w sklepach internetowych.

  OdpowiedzUsuń

Post Top Ad