Edukacja finansowa dzieci i młodzieży - Boże Finanse

Finanse są

 • proste
 • potrzebne
 • Boże
 • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

niedziela, 12 listopada 2017

Edukacja finansowa dzieci i młodzieży


I stało się! Edukacja finansowa pojawiła się w szkole! Co prawda nie we wszystkich, ale być może to dobry początek? Jak to się stało zapytacie. No więc, niedawno dotarła do mnie informacja o powołanym przez Warszawski Instytut Bankowości projekcie BAKCYL, w którym pracownicy banków jako wyszkolona kadra prowadzi wolontaryjnie zajęcia z edukacji finansowej w podstawówkach (klasy VI-VIII) oraz w gimnazjach (niedługo w pierwszych klasach szkół średnich). To była dla mnie cudowna wiadomość! Jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, iż jako pracownik banku mogłam zgłosić się do programu by móc poprowadzić takie lekcje, cudownie! :-)
Zapoznając się z programem szybko zorientowałam się, że jest on naprawdę bardzo dobry. W podstawówce poruszane są trzy tematy:

- Twoje pieniądze
- Od oszczędzania do inwestowania
- Zasady bezpiecznego pożyczania.
W ciągu tych trzech 45 minutowych lekcji poruszane są najważniejsze zagadnienia finansowe w sposób bardzo przystępny i lekki. Młodzi uczniowie będą mogli dowiedzieć się kilka ciekawostek o pieniądzu, przekonać się do oszczędzania. Ponad to nauczą się gospodarować swoim dochodem (kieszonkowym) i uświadomią sobie, że pożyczanie kosztuje! To niezwykle ważne informacje, których powinniśmy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Sądzę, że uświadamianie dzieci od najmłodszych lat, że pieniądze potrzeba najpierw zarobić ciężką pracą, a potem umiejętnie nimi gospodarować, żeby na wszystko wystarczyło, będzie dużym odciążeniem dla rodziców, których dzieci nie miały świadomości tego jak ciężko czasem dopiąć domowy budżet, aby sprostać zaspokojeniu potrzeb wszystkich domowników, w szczególności najmłodszych – najbardziej wymagających😉

W szkołach ponadpodstawowych zakres przekazywanej wiedzy jest nieco rozszerzony – rozmawiamy tu już z wyraźnie dojrzalszą młodzieżą😊 Wiedza zawiera się tu w 4 tematach:

- Twoje pieniądze
- Pożyczaj z głową
- Finanse na całe życie
- Mądre inwestowanie
Posiądą oni m.in. szerszą wiedzę na temat kosztów kredytu, poznając rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) i odróżniając ją od nominalnej stopy oprocentowania. Poznają szeroką gamę ofert pożyczkowych (pożyczka gotówkowa, chwilówki) i kredytowych (karta kredytowa, kredyt hipoteczny), dowiadując się przy tym czym się różnią i jakie niosą ze sobą potencjalne zagrożenia. W końcu zapoznają się z możliwościami inwestycyjnymi, tj. akcje, obligacje i inne produkty finansowe. A Ty drogi czytelniku – wiesz już to wszystko? Czy zarabiając pierwsze pieniądze na jakiejś inwestycji, wydajesz uzyskany dochód czy go reinwestujesz? Nasi nastolatkowie dowiedzą się jakie korzyści niesie z sobą zarówno reinwestycja jak i dywersyfikacja finansowa. Na koniec będą się zastanawiać jak powinny wyglądać finanse na kolejnych etapach naszego życia by cieszyć się na emeryturze spokojną starością. Ciekawe? Dla mnie bardzo potrzebne, bo widzę jak obecnie ludzie borykają się z najróżniejszymi problemami finansowymi przez nieznajomość tej tematyki. Tym bardziej cieszy mnie to, iż coraz większa grupa młodych ludzi będzie mogła ją poznać już w szkole (choć największą korzyścią byłoby przekazywanie jej przez rodziców przez ich dobry przykład). Wszystko przed nami! 😊

Jeśli chcesz, aby i w szkole Twojego dziecka były przeprowadzane takie lekcje, możesz ją zgłosić do programu pod adresem: http://bakcyl.wib.org.pl/dodajszkole.php. Również szkoła do której uczęszczasz może to zrobić wypełniając odpowiedni formularz, który znajdzie tu: http://bakcyl.wib.org.pl/dlakogo/formularz.

Niech ta wiedza się niesie na całą Polskę, bo jest tego warta! 😊
4 komentarze:

 1. Moim zdaniem od pierwszej klasy szkoły podstawowej powinna być ekonomia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! Edukacja finansowa powinna być przysfajana dzieciom od najmłodszych lat już przez rodziców, a potem w szkole. Sądzę jednak że tylko forma warsztatowa, czy nauka w formie zabawy będzie tu dla najmłodszych interesująca...;-)

   Usuń
 2. To chyba wiadomo że edukacja jest najważniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie, że takie programy pojawiają się już dla najmłodszych gdyż będą dużo wiedzieć na ten temat. Może zostanie nawet coś wspomniane o tym, że systemy płatności online https://www.cashbill.pl/ mają aktualnie największą popularność, gdyż transfer tymi kanałami jest bardzo bezpieczny.

  OdpowiedzUsuń

Post Top Ad