Oszczędności krótko- i długoterminowe - Boże Finanse

Finanse są

 • proste
 • potrzebne
 • Boże
 • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

poniedziałek, 16 października 2017

Oszczędności krótko- i długoterminowe


Gdy już wiemy, że warto oszczędzać i zdecydujemy, że chcemy to robić, warto pomyśleć nad celem oszczędzania jaki sobie założymy, a co za tym idzie także o horyzoncie czasowym jaki jest związany z tym przeznaczeniem. Pisałam już o tym nieco wyjaśniając istotę wydatków okresowych. Tworzymy w tym celu tzw. fundusze celowe, gromadząc na nich środki z przeznaczeniem na określony cel. O ile gromadzenie środków na urlop w następnym roku jest celem z krótkim horyzontem czasowym, to zgromadzenie oszczędności na kupno nowego samochodu czy przygotowanie się do gruntownego remontu mieszkania może mieć zdecydowanie dłuższą perspektywę. Najdłuższy okres oszczędzania zajmie nam jednak zdecydowanie zabezpieczenie się na bezpieczną starość, czyli emeryturę, okres kiedy nie będziemy już czynni zawodowo. Oszczędności możemy, więc podzielić według horyzontu czasowego na jaki je przeznaczamy na krótko- i długoterminowe. Te rozróżnienie choć z goła oczywiste jest bardzo potrzebne, bo charakteryzuje dane konto celowe i nadaje mu określony rytm życia.

Jeśli będziemy oszczędzać na wydatki lub inwestycje, które mają się zrealizować w krótkim horyzoncie czasowym to nasze zgromadzone środki powinny mieć dosyć płynny charakter. Mam tu na myśli to, iż zgromadzone środki powinny być dostępne w każdej chwili. Ten fakt właśnie determinuje sposób w jaki będziemy te pieniądze lokować. Tę funkcję będą spełniać, np. rachunki bieżące, lokaty terminowe, niektóre fundusze inwestycyjne (nie wszystkie, bo niektóre mogą umożliwiać wypłatę zgromadzonych środków bez utraty zysków dopiero, np. po 10 latach) i inne. Na funduszach celowych przeznaczonych na krótkoterminowe oszczędzanie będziemy gromadzić środki głównie na przyszłe wydatki jak, np. remonty mieszkania, naprawa samochodu, wymiana czy zakup sprzętu domowego. Nie zapominajmy tu też o oszczędnościach na przyszłe wakacje (bez kredytów na urlop naprawdę spokojniej będzie się nam żyło)! Równie praktycznym pomysłem będzie zgromadzenie nieco funduszy na zakup prezentów na przyszłe święta czy ważne uroczystości, a z pewnością przygotowane zawczasu fundusze pozwolą nam uregulować bez większego bólu nasze ubezpieczenie na życie czy opłaty za samochód. Będą się tu więc mieścić wszystkie pozycje zapisane na liście „wydatków okresowych”. Inną, bardzo istotną grupą oszczędności krótkoterminowych będą pieniądze odkładane na sfinansowanie przypadków losowych, tj. choroby, utrata pracy, inne przypadki utraty stałego dochodu. Jak już wspominałam, poleca się zgromadzić na funduszu losowym równowartość 3-6 pensji miesięcznych lub środki na pokrycie kosztów utrzymania na 3-6 miesięcy.

Oszczędności długoterminowe z kolei mają na celu sfinansowanie takich potrzeb jak emerytura czy majątek jaki zostawimy dzieciom w spadku. Tych oszczędności nie powinniśmy używać w innym celu niż ich przeznaczenie. Mogą albo nawet powinny być lokowane w sposób, który pozwoli im przybierać na wartości przy czym mogą być zablokowane przed swobodnymi wypłatami przez stosunkowo długi czas, o ile pozwoli to na ich pomnożenie przez okres kiedy będą mogły swobodnie na siebie pracować. Możemy tu wymienić rachunki emerytalne, długoterminowe lokaty czy polisy. Sądzę, iż zakup nieruchomości czy ziemi będzie tu bardzo atrakcyjną formą zabezpieczenia się na starość.

Pamiętajmy o tym, że wszelkiego rodzaju inwestycje (w szczególności zakup akcji i tym podobne) powinny być finansowane właśnie z naszych oszczędności, a nie kredytowane!

Jak czytamy w Księdze Przysłów 21,20 : „Kosztowny skarb jest w mieszkaniu mędrca, lecz głupiec trwoni go.

Warto oszczędzać😊

7 komentarzy:

 1. Małymi kroczkami można do czegoś dojść. Ważne żeby stawiać na dobre nawyki

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak się będzie miesiąc w miesiąc oszczędzać, to i sumka też się zawsze jakaś uzbierze. Można na przykład na rachunkach za prąd zaoszczędzić wybierając tańszego dostawcę prądu https://poprostuenergia.pl/warszawa/ . Najlepiej sami sprawdźcie ofertę, to poznacie jakie są różnice w cenach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, ale zmuszenie się do inwestycji może być naprawdę trudne - i dlatego uważam, że chcąc oszczędzać trzeba mieć ku temu konkretny cel. Ja, chcę niebawem zakupić jedno z mieszkań dostępnych w tym miejscu: https://vantage-sa.pl/atrakcyjne-nieruchomosci-wroclaw/ więc również odkładam każdy grosz...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja po prostu wrzucam regularnie parę groszy do skarbonki i powoli się tam zbiera na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń

Post Top Ad