Magia procentu składanego - Boże Finanse

Finanse są

  • proste
  • potrzebne
  • Boże
  • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

wtorek, 24 października 2017

Magia procentu składanego


Gdy zdecydusz się na oszczędzanie i wiesz już w jakim celu będziesz gromadzić środki i na jak długi czas, zastanów się nad ich dobrym ulokowaniem.
Jest to szczególnie ważne, gdy odkładana kwota zaczyna przybierać rozmiar znaczących wielkości. Odkładana w przysłowiowej „skarpecie” będzie tracić na wartości z powodu inflacji. Co prawda obecne stopy procentowe są tak niskie, że znikomo niwelują jedynie wpływ inflacji na nasze pieniądze, ale ten stan gospodarki nie będzie trwał wiecznie! Warto, więc zastanowić się co można zrobić by w prosty i bezpieczny sposób pomnożyć nasze pieniądze. Dziś przedstawię największą siłę wszechświata jak określał ją Albert Einstein czy też ósmy cud świata według barona Rothschilda – mowa oczywiście o procencie składanym!

Zasadniczą kwestią jest tu zrozumienie istoty kapitalizacji odsetek, czyli dopisywania naliczonych odsetek do podstawy oszczędności po każdym okresie odsetkowym, dzięki czemu nasze oszczędności rosną w szybszym tempie.

Zakładając, że odkładamy 1 000 zł (czyli ok. 3 zł dziennie) na lokatę oprocentowaną 3% w skali roku przy założeniu dopisywania odsetek po każdym roku, zyskujemy jak poniżej:

1 rok: 1 000 * (1+0,03) = 1 030; zyskujemy 30 zł odsetek
2 rok: 1 030 * (1+0,03) = 1 060; zyskujemy 60 zł odsetek
3 rok: 1060 *  (1+0,03) = 1 092,27; zyskujemy 92,27 zł odsetek, itd.

Po 5, 10, 15 i 20 latach mamy kolejno coraz większe kwoty odsetek od 1 000 zł, który wpłaciliśmy na początku:

Lata
5 lat
10 lat
15 lat
20 lat
Odsetki
159 zł
344 zł
558 zł
806
*Kwoty odsetek zaokrąglone do jedności

Dla porównania, gdy odkładamy 1 000zł na lokatę oprocentowaną 3% w skali roku przy założeniu wypłacania odsetek po każdym roku, zyskujemy wyraźnie mniej:


Lata
5 lat
10 lat
15 lat
20 lat
Odsetki
150 zł
300 zł
450 zł
600 zł

Występują tu więc trzy istotne zmienne: ulokowana kwota, wysokość oprocentowania oraz okres oszczędzania.

Ulokowana kwota, to wielkość naszych oszczędności, które chcemy ulokować. Jej wielkość będzie zależała od wysokości dochodu, poziomu wydatków, wysokości długu oraz twojej determinacji w realizacji ustalonego budżetu. Mam nadzieję, że dzięki wdrożeniu w życie przedstawionych przeze mnie biblijnych zasad uda Ci się zwiększyć odkładaną sumę pieniędzy.

Stopa procentowa, to wielkość od której zależy wysokość odsetek jakie zarobisz na swojej inwestycji. Im wyższa stopa procentowa, tym więcej zarabiamy, im wyższa kwota początkowa od której naliczamy odsetki tym więcej zyskujemy. Poziom stóp procentowych w gospodarce ulega zmianie na co reagują banki oferując konta i lokaty z wyższym lub niższym oprocentowaniem.

Czas jest czynnikiem, który również wpływa na ostateczną wysokość naszych oszczędności. Im dłużej oszczędzamy tym wyższą kwotę zgromadzimy.

Sytuacja wygląda jeszcze lepiej, gdy odkładamy 1 000 zł każdego roku, dokładając do zgromadzonej już sumy (czyli codziennie niespełna 3 zł). Po 20 latach, jeśli będziemy je gromadzić w „skarpecie”, będziemy mieli 20 000 zł. Jeśli zdecydujemy się odłożyć je na lokacie zgromadzimy odpowiednio więcej w zależności od oprocentowania lokaty i czasu na jaki te pieniądze odłożymy. Zobaczmy to w poniżej tabeli:

%
5 lat
10 lat
20 lat
40 lat
2%
5 308 zł
11 169 zł
24 783 zł
61 610 zł
4%
5 633 zł
12 486 zł
30 969 zł
98 827 zł
6%
5 975 zł
13 972 zł
38 933 zł
164 048 zł

Widzimy tu, że odkładając co roku 1 000zł na lokacie o najniższym oprocentowaniu, po 40 latach możemy odebrać aż 61 610zł!

W takim układzie nasze oszczędności nie rosną już linią prostą jak przy dodawaniu, a hiperbolicznie, mówiąc językiem specjalistycznym!

Na rynku jest bardzo dużo ofert najróżniejszych lokat terminowych, które pozwalają nam zdeponować środki na okres zwykle 1, 3, 6, 12 miesięcy przy nieco wyższym oprocentowanie niż mamy na zwykłym rachunku ROR. Warto z tego korzystać by móc dodatkowo pomnożyć zgromadzone pieniądze, a potem dzięki zwiększaniu puli zaoszczędzonych pieniędzy   pomnażać je jeszcze szybciej w prosty i najmniej ryzykowny sposób – dzięki procentowi składanemu.

Co na to Jezus? Pamiętacie przypowieść o talentach?

Właściciel majątku pochwalił tego sługę, który pomnożył talent, który mu dano i jemu właśnie finalnie dodano jeszcze więcej! Natomiast ten, który ze strachu o majątek, który mu powierzono, nie ulokował go z zyskiem w skutek czego oddał dokładnie tyle co dostał, został skarcony przez swego Pana! Usłyszał bardzo ostre słowa:

„Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak, że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma (Mt 25,26-29).”

Zachęcam korzystać z dobrodziejstw procentu składanego!2 komentarze:

  1. Jakoś nigdy się nad procentem składanym szczególnie nie zastanawiałam ale analizując Twój wpis widzę, że rzeczywiście warto przemyśleć taką formę oszczędzania, trzeba mieć poduszkę finansową :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Poduszka finansowa naprawdę niesamowicie przydaje się w życiu! Szczególnie wtedy, gdy przychodzą do naszego ycia niespodziewane zmiany - wtedy wszystko idzie niezgodnie z planem, a my dzięki zgromadzonym zapleczu finansowym możemy być spokojni, bo kierując się Bożymi wskazanimi przewidzieliśmy takie sytuacje uwzględniając je w budżecie! Bóg jest świetnym doradcą finansowym!

    OdpowiedzUsuń

Post Top Ad