Kilka wskazówek na temat rozsądnego wydawania pieniędzy - Boże Finanse

Finanse są

 • proste
 • potrzebne
 • Boże
 • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

środa, 16 sierpnia 2017

Kilka wskazówek na temat rozsądnego wydawania pieniędzy


Wracając do tematu naszych finansów, zapewne po pierwszych próbach rejestrowania naszych wydatków, czy nawet gromadzenia paragonów, kiedy znajdziemy czas i z ciekawości je przejrzymy, możemy dojść do wniosku, że w sumie wydaliśmy niepotrzebnie na coś sporo pieniędzy … bo albo była promocja, albo działaliśmy pod wpływem chwili, albo poszliśmy na zakupy nie wiedząc dokładnie czego szukamy… Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, gdy nie mamy odpowiednich nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy! Jak więc powinno być? Postanowiłam zebrać kilka przykładów i wskazówek na temat rozsądnego wydawania pieniędzy😊

Szał zakupów trwa … mega obniżki i przeceny w galerii, a potem oblężenie sklepów papierniczych i księgarni z szkolnymi podręcznikami, zwiastują zbliżający się pierwszy dzwonek w szkołach. Przed wybraniem się na zakupy warto spisać listę rzeczy nam potrzebnych, po które faktycznie wyprawiamy się do supermarketu, by nie paść ofiarą działania promocji na bardzo atrakcyjne przedmioty, które potem okazują się nam niepotrzebne.

A może niektóre pozycje na naszej liście można by pozyskać tańszym kosztem? Organizowane kiermasze starych książek mogą być idealną okazją do pozostawienia w kieszeni nawet połowy kwoty, którą musielibyśmy wydać na nowe egzemplarze! 

Jest jeszcze jedno miejsce, z którego warto skorzystać a mianowicie Internet😊 Znajdują się tu zarówno strony, na których można kupić rzeczy używane (allegro.pl czy grupy „sprzedam/zamienię” na facebooku) jak i porównać ceny nowych przedmiotów oferowanych w różnych sklepach (ceneo.pl). Warto przed zakupami zorientować się, ile pieniędzy będziemy musieli przeznaczyć na nasz zakup by nie przepłacać. Kontrolowanie tego może przynieść nam duże olśnienie. Kupując wszystko w jednym miejscu musimy być świadomi tego, że podczas, gdy jeden asortyment jest znacznie tańszy, drugi jest znacznie droższy, więc koszt naszego koszyka może się wyrównać do poziomu rynkowego…

A może by tak sprzedać niepotrzebne przedmioty by zyskać dodatkowe fundusze na zakup nowych? 😊 Hmmm…. Nietrafione zakupy przecież się zdarzają. Torebka, która była tak piękna okazała się zupełnie niepraktyczna w użytkowaniu, nowe buty zbyt nas obciskają, a żakiet okazał się być doskonały tylko na tą jedną okazję, która już później się nie pojawiła… Patrząc szerzej, mamy też książki, które przeczytaliśmy tylko raz (albo i nie) i nie będziemy chcieli zaglądać do nich ponownie. W naszym domu zalega również sprzęt, który kupiliśmy niegdyś przekonani jego cudownymi możliwościami, których koniec końców nie mieliśmy czasu wykorzystać… i wiele, wiele innych… Pozbywając się tych przedmiotów możemy często odzyskać sporą kwotę pieniędzy. A w tym gorącym okresie będą jak znalazł, prawda? 😊

Pamiętajmy też o tym, że płacąc gotówką widzimy i czujemy ile tak naprawdę wydajemy. Ta informacja trafia do naszego mózgu, bo jest dla nas odczuwalna. Natomiast płacąc kartą wszystko jest takie proste… chce i kupuję. Kto przeżył już szok sprawdzając po zakupach stan swojego konta? No właśnie…. Płatność gotówką chroni nas przed impulsywnym zakupem, ale też pozwala często wynegocjować niższą cenę. Kupując sprzęt AGD możesz to sprawdzić, pytając czy przy płatności gotówką (zamiast ratalnej) zapłacisz mniej?

I jeszcze jedno. Nie zabieraj ze sobą na zakupy głodnych domowników. Ty również zjedź przed wyjściem do sklepu. W przeciwnym wypadku gwarantuje Ci, że wydasz znacznie więcej, a impulsy zakupowe będą się pojawiać co chwilkę by zaspokoić Twój głód.

Również wybieranie się na zakupy w złym stanie emocjonalnym może skończyć się całą gamą nieprzemyślanych zakupów i nadmiernie wydanych pieniędzy. Zakupy jako forma rozrywki jest bardzo niebezpiecznych hobby, które może zrujnować Twój budżet!

Kosmetyczki, fryzjerzy, opiekunki do dzieci … może w Twoim otoczeniu masz znajomych, którzy chętnie się tym zajmą nie płacąc fortuny, albo nawet wymiana barterowa będzie wchodziła w grę? Czasem obu stronom wyjdzie znajdzie korzystniej jeśli wzajemnie wymienią się daną przysługą zamiast za nią płacić. Pomyśl nad tym😊

W tym wszystkim ważna jest samodyscyplina, by panować nad naszymi nawykami i nie dać zwyciężać się naszym zakupowym słabościom. Nieustannie pracuj nad sobą i nie odchodź od nawyku rejestracji wydatków! Warto by jedna osoba w małżeństwie tego pilnowała by uniknąć zamieszania, a wyniki jej pracy śledźmy wspólnie by wyciągać wnioski na przyszłość.

Zatem życzę powodzenia!

Na koniec sentencja z najważniejszej pozycji książkowej w naszej bibliotece, czyli Biblii:
„Dom się buduje mądrością, a roztropnością – umacnia; rozsądek napełnia spichlerze wszelkimi dobrami, miłymi (Prz 24, 3-4).”


6 komentarzy:

 1. Zawsze można założyć sobie plan i starać się go realizować. Ja u siebie w moim przypadku założyłem sklep internetowy wraz z płatnościami https://www.cashbill.pl i zacząłem sprzedawać towary i usługi. Potrzebowałem chwilkę czasu aby ściągnąć klientów i już dziś mogę się pochwalić rzeszą wracających klientów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak na dobrą sprawę wszystko zależy od nas i od tego jak lekką rękę mamy. Jeśli nie liczymy się z pieniędzmi to najprawdopodobniej w naszym portfelu szybko będzie ubywało pieniędzy. Ja często staram się kupować w zagranicznych sklepach i dzięki karcie wielowalutowej https://www.igoriacard.com mogę płacić akurat w danej walucie jaka jest w tym sklepie. Dobre jest to, że nie muszę kupować waluty po niższych kursach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ograniczanie wydatków ma przecież znakomity wpływ na racjonalne oszczędzanie. Dlatego właśnie powstały e-portfele https://www.przelewy24.pl/blog/czym-sa-e-portfele-i-dlaczego-nieustannie-zyskuja-na-popularnosci które co raz bardziej zyskują na popularności. Jestem zdania, że jeśli ktoś chce oszczędzać to wcale nie musi oddawać pieniędzy w inne miejsca, tylko wystarczy założyć sobie taki wirtualny portfel.

  OdpowiedzUsuń
 4. Marcin Jaworski18 maja 2019 19:50

  Zawsze możemy rozsądnie robić to również poprzez kantory internetowe. Jeśli chcemy uzyskać dobry kurs wymiany to np. w kantorze https://cinkciarz.pl/ taki dostaniemy i to już poniekąd będzie oszczędność. Ja tak robię za każdym razem i jeszcze ani razu źle na tym nie wyszedłem.

  OdpowiedzUsuń

Post Top Ad