Krok 3c. Wydatki okresowe - Boże Finanse

Finanse są

  • proste
  • potrzebne
  • Boże
  • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

wtorek, 11 lipca 2017

Krok 3c. Wydatki okresowe


W poście dotyczącym opisów kategorii wspomniałam o wydatkach okresowych. Cóż to takiego?

Większość kosztów ponosimy regularnie, tj. koszty stałe, które musimy uregulować najczęściej co miesiąc, czy wydatki bieżące na żywność, transport, itd. Jest jednak grupa wydatków, która nie pojawia się w każdym miesiącu. Często jest w pewnym stopniu przewidywalna, a czasem zupełnie nas zaskakuje. Warto być na tą ewentualność przygotowanym, by np. nagła awaria sprzętu domowego nie zaprzepaściła nam planu wyjazdu na upragnione wakacje! Wiele osób będzie widzieć zaciągnięcie długu jako jedyną możliwość wyjścia z tej sytuacji … Mam dobrą wiadomość: temu da się zaradzić bez konieczności zadłużania się! 😊 Potrzebna nam będzie dawka samodyscypliny, mocne postanowienie i nieugiętość w realizacji ustalonego planu.

Lud mrówczy, chociaż bez siły, a w lecie nazbiera żywności. (Prz 30, 25)”

Tymi kosztami zajmujemy się kiedy będziemy mieli wypełniony cały rejestr wydatków.

Jak więc się do tego zabrać?

Po pierwsze zastanówmy się jakie wydatki w naszym budżecie ponosimy okresowo, czyli zdarzają się nam raz na jakiś czas, w bardziej lub mniej przewidzianym czasie. Przykładowo będą to koszty związane z: wyjazdem wakacyjnym, utrzymania samochodu (OC, AC, przegląd, naprawy), święta i prezenty, wymiana sprzętu elektronicznego (komputer, DVD, TV) czy sprzętu gospodarstwa domowego (pralka, zmywarka, lodówka) , drobne naprawy w gospodarstwie domowym. Określmy przy tym ich szacowaną wysokość i częstość występowania. Dla przejrzystości proponuje przedstawić je w formie tabelarycznej:

Kategoria wydatków okresowych
Szacunkowy roczny koszt
Częstotliwość występowania
Utrzymanie samochodu (OC, AC, przegląd, naprawy)
2 680 zł
Wrzesień
Wyjazdy wakacyjne
5 000 zł
Okres zimowy i letni
Święta i prezenty
1 200 zł
Święta Bożego Narodzenia i prezenty urodzinowe dla rodziny
Ubezpieczenie na życie
800
Czerwiec
Opieka medyczna i stomatologiczna
900

Wymiana sprzętu elektronicznego (komputer, DVD, TV)
1 000zł
Raz na 5-6 lat?
Wymiana sprzętu gospodarstwa domowego (pralka, zmywarka, lodówka)
800 zł
Raz na 10 lat, w miarę gdy sprzęt ulega zużyciu lub ulega zepsuciu
Drobne naprawy w gospodarstwie domowym
500 zł

SUMA:
12 880 zł
/12  = 1 073,33zł

Następnie sumujemy szacunkowe koszty roczne, po czym dzielimy je przez 12, by otrzymać miesięczny transfer na twoje okresowe konto. Wyliczona w ten sposób kwota powinna być ujęta w twoim planie wydatków, np. na jednym z funduszy celowych w kategorii Oszczędności.

W ten sposób będziemy zabezpieczeni na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych wydatków lub pokrycie wysokich kosztów okresowych bez rujnowania planów i naruszania bieżącego budżetu przy uszczuplaniu funduszy do dyspozycji na dany miesiąc do niewiarygodnie niskiej wysokości.

Bo jak naucza nas Słowo Boże „Mądry oszczędza na przyszłość, lecz głupi wydaje wszystko, co otrzymuje. (Prz 21,20)”

Po przeliczeniu naszych wydatków okresowych może okazać się, że nie jesteśmy w stanie odkładać  ponad 1 tys. zł co miesiąc. Kwota może być niższa. Najważniejsze jest to byśmy kontynuowali same oszczędzanie i mieli w pamięci powody dla których to robimy. Dla chrześcijanina bowiem oszczędzanie jest elementem dobrego zarządzania swoim budżetem a nie celem samym w sobie.

Gromadząc środki przeznaczone na wydatki okresowe, warto zadbać o to, by robić to na przeznaczonym do tego celu koncie. Co prawda funkcjonowanie korzystając z jednego konta bankowego jest możliwe, to jednak może szybko zaciemnić nam obraz i prowadzić do destabilizacji finansowej. Należy więc rozejrzeć się na rynku za kontem, na którym moglibyśmy gromadzić nasze środki przy możliwości darmowej wypłaty bez utraty odsetek, gdy będzie taka potrzeba. Jeśli nie znajdziemy takiej oferty, nie zarzucajmy tego tematu, bo korzyści płynące ze zdyscyplinowanego prowadzenia konta przeznaczonego na wydatki okresowe jest większa niż drobne opłaty za prowadzenie takiego rachunku.

I w końcu, prowadząc takie konto obserwuj bacznie jakimi wydatkami obciążasz je. Gdy okaże się, że wydajesz z niego więcej niż odłożyłeś stosownym posunięciem będzie ponowne przeanalizowanie swojego planu wydatków i rozważenie czy nie powinieneś przelewać na to konto wyższej kwoty w każdym miesiącu.

Kiedy zaczniemy panować nad naszymi wydatkami (a nie one nad nami), wówczas szybko doświadczymy związanego z tym błogosławieństwem.

1 komentarz:

  1. Czasami takie wydatki okresowe mogą nagle wzrosnąć i wtedy pojawia się nie mały problem. Dlatego ja jestem zwolennikiem rozwiązań jak https://kokos.pl/ gdyż wiem jak szybkie pożyczki gotówkowe są bardzo dobrym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń

Post Top Ad