Krok 3. Tworzymy budżet rodzinny - Boże Finanse

Finanse są

  • proste
  • potrzebne
  • Boże
  • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

piątek, 16 czerwca 2017

Krok 3. Tworzymy budżet rodzinny


Zbieranie paragonów i odnotowywanie naszych wpływów są podstawą do stworzenia domowego budżetu rodzinnego. Czym on dokładnie jest?

Budżet to plan wydawania pieniędzy.

Z wyjaśnieniem konieczności jego sporządzania spieszy nam Pismo Święte w Ewangelii św. Łukasza 14, 28-30:
„ Bo któż z Was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek, zaczął budować, a nie zdołał wykończyć.”

Kiedy zaplanujemy, na co wykorzystamy nasze środki, będziemy mogli efektywniej je spożytkować. Przeliczenie naszych zasobów pieniężnych i porównanie ich z naszymi planami na ich wydatkowanie pozwoli nam ustalić czy na pewno jest nas na nie w tej chwili stać. Być może okaże się, że niektóre wydatki będzie trzeba przesunąć na następny miesiąc, albo patrząc w szerszej perspektywie, zrezygnować czy ograniczyć jakieś aktywności, by móc pozwolić sobie na potrzebny wydatek, który pochłonie większą ilość pieniędzy. Zawsze powinniśmy działać w granicach Bożego Błogosławieństwa, jak najlepiej zarządzając zasobami danymi nam przez Boga na „dziś”. Potrzeba też dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji, gdy granica Bożego Błogosławieństwa zostaje przesunięta.

Skrupulatnie i wytrwale prowadzony budżet pozwoli nam również odpowiedzieć na wiele ważnych pytań, tj.:
ü  Ile pieniędzy wydajemy miesięcznie na żywność, a wyszczególniając wybrane pozycje będziemy mogli także zobaczyć ile przeznaczyliśmy, np. na obiady poza domem, słodycze czy nasz nałóg! Tak, będziemy widzieć czarno na białym ile pieniędzy kosztuje nasz nałóg! Może nasunie się nam pytanie – czy warto poddawać się tej słabości?;
ü Analizując konkretne kategorie wydatków będziemy mogli ocenić czy przeznaczana na nie kwota nie jest przypadkiem zbyt wysoka, a może zorientujemy się, że możemy zrealizować dawno upragniony przez nas pomysł, który odkładaliśmy, bo wydawało się nam, że nie starczy nam na to pieniędzy?;
ü Umożliwi nam zoptymalizowanie wydatków. Kiedy zaczęłam prowadzić własny budżet od razu zorientowałam się, że przeznaczam dosyć dużą kwotę na żywność. Po przeanalizowaniu szczegółowych wydatków w tej kategorii okazało się, że wiele pozycji zakupiłam niepotrzebnie lub w nadmiarze. Następnym krokiem było, więc ich zoptymalizowanie poprzez kupowanie wyłącznie naprawdę potrzebnych rzeczy i planowanie menu na najbliższy tydzień by sporządzać listę zakupów pod tym kontem. W wyniku tych działań kwota przeznaczona na żywienie w następnym miesiącu była dużo niższa a, w lodówce nie zalegały niepotrzebne na tą chwilę produkty, przez co miałam w niej więcej miejsca i nie musiałam obawiać się o ich termin ważności;
ü  Ocenić jaką kwotę będziemy mogli w tym miesiącu odłożyć;
ü  Umożliwi nam trafniejsze planowanie wydatków na przyszłość;
ü  Podejmowanie decyzji inwestycyjnych;
ü Pozwoli nam szybciej zdecydować się na realizację poważniejszych wydatków, bo będziemy wiedzieli czy jest nas na nie stać;
ü  Daje wiedzę na temat tego ile pieniędzy mamy jeszcze do dyspozycji
ü  Ułatwia skontrolowanie czy wszystkie rachunki zostały już urególowane
ü  Pozwala nam spokojnie spać i obniżyć stres związany z rozwiązywaniem trudności finansowych.

Stworzony przez nas budżet powinien być uszyty na naszą miarę. Winien więc być podzielony na kategorie, które będą odpowiadać naszej strukturze wydatków (np. żywność, koszty eksploatacji samochodu, kształcenie dzieci). Warto poświęcić czas na to by stworzyć odpowiadający nam podział na wydatki. Będzie on użyteczny jeśli będzie przestrzegany i wytrwale prowadzony. Powinien, więc uwzględniać potrzeby wszystkich członków rodziny. To efekt niebywałej pracy zespołowej całej rodziny, a w szczególności ćwiczenie się w sztuce porozumiewania się między małżonkami. Jest też swoistą okazją do poznania wartości jakimi w tej sferze kierują się wszyscy członkowie rodziny jak i ich poszczególnych potrzeb. Opanowanie tej sztuki jest o tyle ważne, że kłótnie o pieniądze stanowią jeden z głównych powodów do rozwodów, a z pewnością problemy finansowe są powodem do poważnych spięć między małżonkami.
Prowadzenie budżetu mówi o tym, że mamy kontrolę nad naszymi wydatkami, która jest konieczna do osiągnięcia celów finansowych. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy nasze wydatki przewyższają nasze przychody, co z resztą zdarza się bardzo często.
Po miesiącu ewidencjonowania na bieżąco naszych wydatków (uwzględniając też te wykonane za pomocą przelewu, kart płatniczych i kredytowych) dokonujemy ich analizy. Sprawdzamy ostatecznie czy nasze wydatki nie przewyższyły naszych przychodów (czy jesteśmy na tzw. „plusie”). W przeciwnym wypadku musielibyśmy się zadłużyć. Dzięki takiemu rejestrowi wiesz na co faktycznie przeznaczyłeś swoje pieniądze i na co one się tak szybko „rozeszły”.

Po podsumowaniu budżetu w danym miesiącu możemy przystąpić do sporządzenia planu wydatków na następny miesiąc.

Warto modlić się o decyzje związane z wydawaniem pieniędzy, by były one przemyślane i mądrze podejmowane. Z pewnością natchnienie Ducha Świętego będzie tu nieocenioną pomocą.

Duchu Święty Tyś mądrością niezmierzoną! Duchu Święty, Ty rozświetlasz nam drogi. Bądź i tu naszym wsparciem. Amen.
                                     

1 komentarz:

  1. Zarządzanie budżetem do łatwych nie należy. Ja stosuję taką taktykę, że zawsze na początku miesiąca wypisuję sobie wydatki stałe oraz prognozę na wydatki zmieniające się(jedzenie,ubrania,). To daje mi podgląd na to ile mogę się spodziewać zaoszczędzonych pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń

Post Top Ad