Czym jest ekonomia od Bożej strony? - Boże Finanse

Finanse są

 • proste
 • potrzebne
 • Boże
 • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

sobota, 20 maja 2017

Czym jest ekonomia od Bożej strony?


  Pojęcie ekonomii jest nam wszystkim znane, lepiej lub gorzej. Pojawia się bardzo często w różnych kontekstach, a jest to nauka o tym jak jednostka lub społeczeństwo decydują o wykorzystaniu zasobów. Mamy tu na myśli oczywiście zasoby, które sami posiadamy jako osoba albo jako grupa.  Sami posiadamy czyli jesteśmy ich właścicielami.
W Bożej ekonomii wygląda to jednak nieco inaczej. Właścicielem nie jesteśmy my, właścicielem jest sam Bóg! To przecież On jest stwórcą wszystkich rzeczy a więc też ich ostatecznym właścicielem, bo przecież „do Pana należy ziemia i to, co ją napełnia (Ps 24,1).”
Ten fakt bardzo dużo zmienia. Skoro bowiem nie jesteśmy właścicielami tego co posiadamy to też nie możemy robić z naszym majątkiem tego co chcemy bez konsekwencji. Powinniśmy przecież zdawać relacje z zarządu. Oznacza to też z drugiej strony, że możemy prosić Boga, żeby to On się czymś zajął jeśli chce żeby jakiś projekt się udał😊 Nie pytamy „Panie, na co mam przeznaczyć moje pieniądze?” ale zadajemy pytanie „Panie, na co mam przeznaczyć Twoje pieniądze?” Jesteśmy dzięki temu nijako wolni od ciężaru decyzji. Dużo radośniejszą wiadomością jest to, że nasze długi stają się też Bożymi długami. Nie jesteśmy już osamotnieni w zmaganiu się ze spłatą naszych zobowiązań, bo je też sam Bóg bierze na swoje barki. Nie myślmy sobie jednak, że oznacza to, iż nie musimy ich spłacać! To co pożyczyliśmy musimy oddać, możemy jednak być pewni, że On da nam moc byśmy mogli je uregulować. Żeby tak się stało musimy oddać nasze długi Bogu, podobnie jak winniśmy oddać cały nasz majątek w ręce Boga by to On mógł działać. Dajemy wówczas miejsce na działanie Bożej łaski. „Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was. (1 P 5,7)”.
Jak to zrobić? Ja dokonałam aktu przeniesienia praw własności na Boga spisując wszystko co posiadam i zaopatrując to własnym podpisem. Polecam zrobić to na piśmie, bo to lepiej odczytuje nasz mózg i przyjmuje nasze serce. Napisane czarne na białym, więc jest do czego wrócić gdy o tym zapomnimy. Pamiętajmy też, że oddawanie Bogu tego co do Niego należy jest oddawaniem największej chwały.
Nasuwać się tu może pytanie o nasze miejsce w tej układance … skoro nie jesteśmy właścicielami to kim? Pismo Święte wskazuje tu na rolę szafarzy, czyli zarządców Bożego majątku. „Niech więc uważają nas ludzie za sługi Chrystusa i za szafarzy tajemnic Bożych! A od szafarzy już tutaj się żąda, aby każdy z nich był wierny. (1 Kor 4, 1-2)”. Słowa te jasno wskazują na to, iż szafarz winien znać właściciela majątku, którym włada, winien też wiedzieć jaka odpowiedzialność na nim ciąży i wreszcie winien tą odpowiedzialność przyjąć oraz sprostać obowiązkom.
Starożytni przez słowo Ekonomia rozumieli zasady prowadzenia gospodarstwa domowego. Prześledźmy więc krok po kroku zasady prowadzenia gospodarstwa domowego według Bożego pomysłu … co Wy na to?

2 komentarze:

 1. Na prawdę świetnie się czyta Twoje teksty - są niesamowite ,niepowtarzalne i bardzo pomocne .

  Pozdrawiam serdecznie ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dobre słowo:-) Bardzo się cieszę, że mogę pomóc.
   Czy możesz zdradzić swoje imię?
   Pozdrawiam!

   Usuń

Post Top Ad