Modlitwa a nasze Finanse - Boże Finanse

Finanse są

  • proste
  • potrzebne
  • Boże
  • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Modlitwa a nasze Finanse


Każdy  z nas zajmuje się swoimi finansami, tzn. opłaca rachunki, płaci za zakupy w sklepie, zarabia... Wiele osób zapewne też się modli ... o zdrowie dla bliskich, rozwiązanie trudnej sytuacji w pracy, zdanie egzaminu. Czy jednak modlimy się o pieniądze? Czy w ogóle można modlić się o pieniądze?!
Myślę, że warto na początku określić czym jest modlitwa. Najprościej rzecz ujmując modlitwa jest rozmową z naszym Ojcem w niebie. Czy więc, nasz dobry Tata nie chciałby rozmawiać z nami na temat pieniędzy i sytuacji finansowej w jakiej się znajdujemy? Biorąc pod uwagę, że to On jest Stwórcą wszystkiego, jako dawca wszystkich rzeczy, zapewne jest też zainteresowany tym jak radzimy sobie z Jego własnością. W Piśmie Świętym znajdziemy też mnóstwo fragmentów poruszających ten temat co świadczy o jej dużej istotności. Bóg wiedząc, że w naszej drodze do nieba będziemy potrzebować wielu wskazówek mówiących o pieniądzach, o właściwym stosunku do nich czy w końcu o zarządzaniu nimi, przekazuje nam je w 16 przypowieściach i aż w 2,5  tys. wersetach! Dla porównania wspomnę, że jest łącznie 38 przypowieści, 500 wersetów Pisma Świętego traktuje o modlitwie, prawie tyle samo o wierze. Widzimy więc, że Pan Bóg niewątpliwie chce zwrócić naszą uwagę na ten temat. Dlaczego? Zastanawiałeś się kiedyś ile czasu poświęcasz na zarabianie pieniędzy, na myślenie o tym na co je wydać, gdzie zainwestować a ile na modlitwę? Nasze życie bardzo często koncentruje się wokół spraw materialnych, w których często się gubimy. Bóg przychodzi jednak z pomocą dając nam wskazówki na zarządzanie nie tylko swoim życie, ale także swoim majątkiem. Św. Łukasz z kolei w Ewangelii pisze: "Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy?" wskazując na duża korelacja pomiędzy sposobem zarządzania naszym majątkiem a życiem duchowym. Kierowanie się w sferze finansów Bożymi zasadami jest więc dużą szansą na pogłębienie relacji z Chrystusem. Jest to tym ważniejsze, że majątek stanowi ważną konkurencję dla Chrystusa w walce o sprawowanie władzy nad naszym życiem na co wskazują słowa: "Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie" (Mt 6,24). Jak wielką wagę ma nasz stosunek do pieniądza...
Nie mniej jednak możemy prosić Boga o rozwikłanie naszych finansowych problemów i zaspokojenie naszych potrzeb! Mówi nam przecież "Proście a otrzymacie, szukajcie a znajdziecie, pukajcie a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a temu kto puka, otwierają" (Mt 7,7-). Nie kierujmy się więc lękiem czy niechęcią by prosić Pana o tak ważne dla nas i naszej rodziny sprawy albo nie myślmy sobie, że sami sobie z tym poradzimy, pokazując swoją próżność czy wręcz pychę! Pan pragnie obficie nam błogosławić! A więc modląc się do Niego nie tylko zyskamy większą świadomość na temat naszych finansów, zdołamy je lepiej uporządzkować, mądrzej nimi zarządzać, ale też będziemy zwyczajnie bogatsi. Módlmy się do naszego Zbawiciela, bo przecież "Pan [jest] hojny dla tych, którzy Go wzywają" (Rz 10,12).
W naszych wezwaniach bardzo pomocni mogą okazać się Święci, którzy chętnie upraszają u Boga łaski dla nas. W kolejnych postach będę przedstawiać Świętych, do których możemy kierować nasze prośby o wstawiennictwo u Boga Ojca.:-)


3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy i interesujący tekst :) Według mnie, rzuca on inne, nieznane mi dotąd, światło na kwestie związane z bogactwem i finansami. Dobrze, że znalazł się ktoś, kto próbuję tę materię zgłębiać i dzielić się refleksjami z innymi :) Z Panem Bogiem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Każda z osób która się modli powinna przeczytać ten wątek.

    OdpowiedzUsuń

Post Top Ad