Czy Twoje dziecko zna wartość pieniądza? - Boże Finanse

Finanse są

  • proste
  • potrzebne
  • Boże
  • inspirujące!

Nowe

Post Top Ad

piątek, 21 kwietnia 2017

Czy Twoje dziecko zna wartość pieniądza?


Gdy mówimy o edukacji finansowej dzieci zapewne wielu z nas chciałaby ten ciężar przerzucić na szkołę ... w końcu to nauczyciele zajmują sie edukacją młodych ludzi. Tak się jednak nie dzieje! Osobiście nie słyszałam by ktoś w szkole zdobył wiedzę na temat pieniędzy tak bardzo potrzebną w życiu. Wyjątkiem mogą być pojedyńcze godziny lekcyjne, gdy ten temat jest poruszany, ale czy to wystarczy? Sytuacji, gdy wiedza na temat tego jak poradzić sobie z otrzymanymi pieniędzmi w życiu młodego człowieka jest wiele, jest też mnóstwo okazji, gdy młody człowiek podpatruje dorosłych w realizacji tej sztuki zarządzania, nieświadomie przesiąkając tym co robią na ich oczach ich opiekunowie. Należałoby sobie w tym miejscu zadać pytanie czy przekazuje moim dzieciom czy też podopiecznym wrzorzec godny naśladowania w 100%? W jaki sposób powinnam/ powinienem to właściwie robić?
W książce "Twoje pieniądze się liczą" autor Howard Dayton podaje, iż rodzice powinni wykorzystywać trzy metody przekazu zasad zarządzania środkami materialnymi. Wymienia tu Komunikację słowną, dobry przykład i praktyczne działanie. Prześledźmy więc każde z nich.
Komunikacja słowna
Przede wszystkim powinniśmy rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, przekazywać im w jakim celu je otrzymują, jak powinny się z nimi obchodzić. Słyszany zapewne wielokrotnie zwrot "Tylko nie wydaj wszystkiego od razu" może być dobrym początkiem w przeprowadzaniu dziecka przez tę podróż po świecie własnych finansów. Możemy się przy tym posługiwać nakazem jaki Bóg przekazał Izraelitom; "Niech pozostaną w tym sercu te słowa, które ci dziś nakazuje. Wpoisz je twoim synom, będziesz o nich mówił przebywając w domu, w czasie podróży, kładąc się spać i wstając ze snu (Pwt 6, 6-7)".
Dobry przykład
Dla dzieci, słowo mówione to jednak za mało. Niezbędny jest dobry przykład! Dzieci chłoną wzorzec z rodziców jak bibuła wchłania atrament. Nierzadko możemy obserwować jak małe dziewczynki się malują, chłopcy chcą majsterkować... Postarajmy się, więc o to by w ślad za nami potrafiły też podzielić się swoim cukierkiem z rodzeństwem, czy wrzucić pieniążek do skarbonki.
Św. Paweł miał świadomość tego jak ważny jest przykład mówiąc "Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa (1 Kor 11,1)". Przykład idzie z góry! Pamiętajmy o tym.
Praktyczne działanie
Aby usłyszane i zaobserwowane praktyki pozostały w pamięci na dłużej, dajmy możliwość do wykorzystania ich w samodzielnym działaniu. Dzieci najszybciej uczą się poprzez doświadczenie, a więc różnego rodzaju zabawy, gry. Trafne spostrzeżenia czy pomysły z nich wyniesione mogą w dorosłym życiu zostać przez nich wykorzystane w sztuce mądrego zarabiania czy wydatkowania pieniędzy.

W kolejnych postach będę bliżej naświetlać poszczególne zagadnienia warte nauczenia swoich dzieci, by przekazywana przez nas wiedza była pełna i budująca dobre fundamenty na przyszłość.

2 komentarze:

  1. Na ten moment moje dzieci są na tyle małe, że jeszcze nie muszą znać wartości pieniądza. W szczególności kiedy ja często korzystając z kantoru internetowego https://cinkciarz.pl/wymiana-walut wymieniam walutę. Wtedy tak małe dziecko już całkowicie by się pogubiło o co w tym chodzi.

    OdpowiedzUsuń

Post Top Ad